Kliky – zní to jednoduše, ale jak vidíte, dá se o tom napsat článek
Kliky obecně jsou základním a velmi populárním cvikem. Jsou dobré v tom, že je můžete dělat kdekoli, kdykoli, a pracujete „jen“ s vlastní vahou. Kliky jsou velmi efektivní, protože při tomto cviku je zapojeno mnoho svalů současně! Problém je ale v tom, že spousta lidí se soustředí při provádění kliků spíše na jejich kvantitu, jednoduše řečeno, „udělat co nejvíc kliků v co nejkratším čase“. To ale nemusí být vždy ideální, pakliže není kladen důraz na kvalitu provedeného cviku! Ať už provádíte jakýkoli cvik, je potřeba ho provést správně technicky. V opačném případě totiž ztrácí na efektivitě nebo, a to je horší varianta, si můžete ledacos poškodit.
Pokud nemáte po ruce trenéra, který by vás koordinoval při pohybu, a chcete dělat kliky sami; abyste se vyhnuli výše zmíněnému, měli byste se držet následovného:
- SPRÁVNÉ „DRŽENÍ“ TĚLA
Je třeba si uvědomit, že klik není pouze o posilování tricepsu, prsních svalů nebo ramen. Většina lidí při tomto základním a zásadním cviku již nepřikládá tolik pozornosti břišním svalům, bokům a dolním končetinám. Velmi často se setkáváme s tím, že břišní a zádové svaly nemají posílené, a proto se tzv. prohýbají v zádech, a tělo mají málo napjaté. Abyste se této chybě vyhnuli, naklopte pánev dopředu a stáhněte co nejvíce hýžďové svalstvo, zatímco pupek je po celou dobu stažen k páteři. Ano, samotný pohyb bude najednou mnohem těžší, ale také mnohem efektivnější, a to chceme! 🙂
2. NASTAVENÍ PAŽÍ
Správně provedený klik můžete provést „naúzko“ (prsty pak směřují k sobě – jedná se o tzv. diamond push-up) nebo s rukama více od sebe. Co je ale velmi důležité, je, kam vám při cviku směřují lokty a kde jsou umístěné dlaně. Pamatujte, že dlaně musejí být vždy pod rameny, prsty roztažené a dlaně pevně ukotvené. Lokty směřují při kliku vzad, nikdy nevytáčejte lokty úplně ven. Čím více umístíte paže k tělu, tím budou lokty směřovat více dozadu a naopak. Když zvolíte klik „naširoko“, zapojíte více hrudník, v opačném případě „cílíte“ spíše na triceps. Další věc, které byste se měli rozhodně vyhnout, je „páčení“ loktů dovnitř, když jste nahoře – nechoďte do úplné extenze paží, vždy mějte lokty tzv. „měkké“, lehce povolené. Navíc, čím více k tělu paže umístíte, tím budou lokty směřovat více dozadu.
3. ROZSAH POHYBU
Nepodvádějte, nesnažte si cvik zjednodušovat! Ošidíte sebe sami. Běžte v kliku jen tak nízko, dokud se vám podaří dodržet všechny výše zmíněné body. Hlavu držte vždy v prodloužení páteře! To neplatí jen u kliků, ale u všech ostatních cviků. Jasně, ulehčíte si pohyb tím, že skloníte hlavu dolů, nebo se prohnete, ale nedělejte to. Opravdu je lepší udělat kliků míň, ale provést je správně, než „cheatovat“.
4. RAMENA A LOPATKY
Když jdete v kliku dolů, vaše lopatky mají tendenci jít k sobě. Děje se tak proto, že máte ochablá ramena. Mezi lopatkami, jednoduše řečeno, nesmí vzniknout prohlubeň, horní polovina zad musí být narovnaná, lehce vyhrbená, ramena při tom stažená vždy od uší. Opět, ano, možná se maximum opakování sníží, ale nezoufejte. Tréninkem to napravíte!
Soustřeďte se na nejprve a především na kvalitu, poté můžete zvýšit počet opakování. Uvidíte, budete odměněni progresem a zdravým tělem! <3